Jak długo powstaje tekst SEO?

Wszystkie wpisy
Jak długo powstaje tekst SEO
Autor wpisu: Agnieszka Hyjek Kategoria: SEO Komentarze: 0 komentarzy

Czas czytania: 8 minut
5
(1)

Ile trwa napisanie artykułu pod pozycjonowanie?

Jest to bardzo dobre pytanie. Szczególnie powinny je sobie zadać osoby zainteresowane pisaniem tekstów SEO, ale także pracodawcy zatrudniający copywriterów.

Artykuły nastawione na pozycjonowanie strony internetowej to nie jedynie artystyczne ujęcie danego zagadnienia w słowa i opisanie jak najtrafniej wszystkich jego aspektów. Dobry tekst pod pozycjonowanie strony w Google powinien zawierać słowa kluczowe. Oprócz tego copywriter przed napisaniem tekstu musi zrobić odpowiedni research.

Jeżeli jesteś zainteresowany jak wygląda pisanie artykułów pod SEO, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Od czego zależy czas powstawania tekstu SEO?

Dlaczego czas powstawania tekstu SEO jest tak trudny do zdefiniowania i zamknięcia w pewne ściśle określone ramy czasowe?

Przede wszystkim ważne, żebyś wiedział, że aby napisać dobry tekst pod pozycjonowanie można na jego napisanie poświęcić nie tylko dzień, ale tydzień, a czasem nawet miesiąc. Czy jesteś zdziwiony tak poważnymi przedziałami czasowymi? Jeżeli tak, to koniecznie spójrz na poniższą listę czynników mających wpływ na powstawanie tekstu SEO.

Czynniki od których zależy to, jak długo powstaje tekst SEO:

• temat
• rodzaj tekstu
• długość tekstu
• cel artykułu
• wymagany poziom ekspercki tekstu
• doświadczenie i umiejętności copywritera
• narzędzia do napisania tekstu
• branża
• jakość tekstu
• wymagania

Teraz już jesteś świadomy jak wiele czynników ma wpływ na napisanie tekstu SEO.

Aby artykuł był naprawdę dobrze napisany, copywriter oprócz poświęcenia czasu na zadbanie o:

 • wymagania SEO
 • odpowiednie sformatowanie tekstu
 •  kwestie merytoryczne co jest bezdyskusyjnie istotne, musi pamiętać, że tekst powinien być ciekawy i napisany w przystępny sposób tak aby można było go z łatwością przeczytać.

Dlaczego dobry tekst SEO powinien być łatwy do przeczytania?

Pamiętaj, że w obecnych czasach coraz trudniej jest w gąszczu informacji zamieszczonych w internecie znaleźć najbardziej trafny opis dotyczący interesujących szukającego tematów. Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często teksty SEO opisują pewnego rodzaju problemy i starają się na nie udzielić jak najbardziej pomocnej dla czytelnika odpowiedzi, oznacza to, że osoba zainteresowana danym tekstem najpewniej nie czyta go dla przyjemności, ale raczej z pewnego rodzaju wynikłej konieczności.

Wyobraź sobie więc osobę, która potrzebuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak dodać swoją stronę internetową do Google Search Console. Otwiera pierwszy z brzegu artykuł znaleziony w wyszukiwarce internetowej i po przeczytaniu pierwszych kilku zdań musi z przykrością opuścić tę stronę internetową, ponieważ treść artykułu jest zbyt naszpikowana pojęciami i słowami branżowymi, których po prostu nie rozumie, a niestety nie ma czasu na tłumaczenie kolejnych zagadkowych pojęć. Powraca więc do wyszukiwarki internetowej i otwiera kolejny artykuł w zadanym temacie i okazuje się, że nie zawiera on, aż takiej dużej ilości niezrozumiałego słownictwa, ale ogólna treść jest niezbyt jasna i zrozumiała. Zdania są zawiłe i ciężko wywnioskować co konkretnie autor miał na myśli. Osoba ta więc lekko poirytowana powraca ponownie do wyszukiwarki i znajduje jeszcze jeden tekst związany z zadaną tematyką, a tutaj dla odmiany tekst jest napisany dość w jasny sposób i łatwy do zrozumienia, ale informacje są niedokładne, mało jest w nim treści, która jest pożądana przez tę osobę.

W powyższym przykładzie chcieliśmy obrazowo przybliżyć pewnego rodzaju problemy jakie zwykły człowiek, który nie jest specjalistą w danej branży może napotkać podczas poszukiwania artykułu w jakiejkolwiek tematyce. Jeżeli taka osoba nareszcie trafi na artykuł, który jest zrozumiały, jasny i zawiera konkretne informacje w poszukiwanym przez nią temacie to z pewnością chętnie przeczyta inne artykuły i może nawet doda taką stronę internetową do ulubionych na wypadek przyszłych potrzeb.

Jakie korzyści przynosi dobry tekst SEO?

Oprócz tego, że dobrze napisany tekst seo jest istotnym narzędziem w budowaniu pozycji strony internetowej w wyszukiwarce, to niesie on ze sobą również  inne ważne korzyści dla posiadacza takiej witryny.

Zainteresowanie

Przede wszystkim artykuły SEO przyciągają zainteresowanie użytkowników. Jest to idealny sposób w jaki można pozyskać np. klientów do sklepu internetowego, bądź do skorzystania z oferowanych przez nas usług na naszej stronie. Dzięki regularnemu dodawaniu tekstów SEO na swojej stronie internetowej można przyciągnąć osoby zainteresowane naszą działalnością – to proste im więcej ciekawych i treściwych tekstów tym większe zainteresowanie.

Lojalność

Dzięki dobrze napianym artykułom SEO budujemy także lojalność naszych użytkowników. Po przeczytaniu kilku tekstów, które były pomocne mają oni ochotę czytać inne potrzebne dla nich treści, ponieważ już wiedzą, że tutaj zawsze znajdują przystępnie napisane odpowiedzi na problemy.

Zbudowanie świadomości marki

Jest to proces często długotrwały i nie zawsze łatwy do zrealizowania. Jednak dobrze napisane teksty SEO z pewnością przyczyniają się do budowania świadomości Twojej marki. A przecież każdy chciałby, aby jego marka była w pewnym sensie unikatowa, kojarzona w ten jeden wyjątkowy w pozytywnym tego słowa znaczeniu sposób.

Konwersje

To właśnie pomocne teksty SEO często wpływają na zwiększenie konwersji na stronach internetowych. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ osoby, które uzyskały nie lada pomoc dzięki lekturze takich artykułów, popchnięci pewną dozą zaufania i poczucia satysfakcji z już otrzymanej usługi będą ośmieleni do kolejnych kroków.

SEO copywriting, a content marketing

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści wynikających z publikowanych tekstów SEO, błędem byłoby nie połączyć tych dwóch narzędzi jakimi są teksty SEO i content marketing. Także warto wplatać copywriting w content marketing.

Etapy powstawania tekstu SEO

1. Analiza strony, słów kluczowych i konkurencji
2. Słowa kluczowe, dodatkowe i wyrażenia poboczne
3. Research do tekstu SEO w wyszukiwarce Google
4. Napisanie treści właściwej
5. Optymalizacja i formatowanie tekstu
6. Korekta
7. Wysyłka do klienta i oczekiwanie na akceptację lub poprawki

Analiza strony, słów kluczowych i konkurencji

Pracę nad tekstem SEO copywriter powinien rozpocząć od zbadania strony internetowej na której docelowo tekst ten zostanie zamieszczony. Badanie strony jest nastawione na znalezienie słów kluczowych oraz tekstów, które najbardziej przyczyniają się do wyświetlenia witryny w wyszukiwarce internetowej.

Ponadto ekspert od pozycjonowania odnosi się do konkurencji, aby dowiedzieć się jakie pozycje osiągają inne strony w wyszukiwarce internetowej. Pozwala mu to szeroko spojrzeć na kwestię uzyskania wysokiej pozycji w Google.

Audyt SEO to określenie, które można zastosować w przypadku omawianego przez nas etapu, ponieważ podejmujemy tutaj czynności jak:
– gromadzenie danych
– analiza danych
– analiza witryny pod kątem branży
– analiza witryny pod kątem konkurencji

Ile czasu zajmuje analiza?

Możesz na to potrzebować nawet dwóch dni, ale jest to ściśle zależne od branży oraz rozmiarów strony internetowej. W mniej wymagających przypadkach może to być kilka godzin.

Słowa kluczowe, dodatkowe i wyrażenia poboczne

Aby pisanie artykułu SEO przebiegało sprawnie to w drugim etapie jest odpowiedni moment na:
– określenie strategii SEO
– określenie strategii content marketingowej
– dobór słów kluczowych
– główne słowo kluczowe
– określenie tematu
– nadanie tytułu

Są to swego rodzaju kamienie, które ustawiamy sobie zanim przejdziemy do kolejnych etapów. Dzięki takim kamieniom, reszta treści musi się dostosować do kierunku, który obieramy na samym początku pisania tekstu SEO.

Pamiętaj, że jeżeli piszesz artykuł na bloga to nie ominie Cię kwestia doboru odpowiedniego tematu oraz tytułu. Jeśli jednak jest to tekst opisujący produkty, kategorie lub usługi to oczywiście nie będziesz szukał tematu oraz tytułu, ale będziesz zainteresowany znalezieniem głównego słowa kluczowego. Takie główne słowo kluczowo powinno znaleźć się w meta title, a także w H1.

Jakie narzędzia służą do doboru tematów i słów kluczowych?

– Ahrefs
– Google Trends
– KWFinder
– Senuto
– Surfer
– SEMSTORM
– Semrush

Oto przykładowe narzędzia, oczywiście możesz znaleźć sporo innych w zależności od preferencji.
Jednak można też powiedzieć, że swego rodzaju “narzędziem” jest konkurencja. To właśnie witryny konkurencji bywają często ogromną inspiracją przy tworzeniu słów kluczy i tytułów. Możesz także sugerować się w doborze odpowiednich wyrażeń wyszukiwarką internetową.

Jak dobierać słowa klucze w kategoriach produktowych lub podstron na stronach internetowych?
• przede wszystkim pamiętaj, aby były to wyrażenia bardzo ogólne jak np.
• trencze wiosenne
• fototapety
• drzwi drewniane

Jak dobierać słowa klucze do artykułów blogowych?
• w tym przypadku wyrażenia muszą być mniej ogólne, a bardziej skoncentrowane na intencji użytkownika. To przynosi mniejszą liczbę wyszukiwań, ale większą trafność
• jaki trencz na wiosnę?
• jak położyć fototapetę?
• jakie drzwi do mieszkania?

Ile czasu zajmuje znalezienie tematu i kilku słów kluczy?

Może to zająć nawet kilka godzin w przypadku dłuższych i trudniejszych zagadnień.

Research do tekstu SEO w wyszukiwarce Google

Aby zrobić dobry research trzeba mieć przede wszystkim łatwość szybkiego czytania ze zrozumieniem oraz sprawnego wyszukiwania informacji. Copywriter powinien w kilka godzin zgłębić temat, który dla specjalistów z danej dziedziny był przybliżany czasem nawet kilka lat. Zatem, abyś zrobił sprawnie i dobrze research korzystnie byłoby, abyś potrafił weryfikować fakty i interpretować wyniki. Warto, abyś pamiętał, że musisz weryfikować czy źródła z których korzystasz są wiarygodne. Wszystko to wpłynie na efekt Twojej pracy oraz czas w którym będziesz w stanie ją wykonać. Można powiedzieć, że pisanie takich artykułów SEO jest podobne do nauki technicznych zagadnień i sporządzania z nich zrozumiałych notatek, które później ubiera się w słowa miłe czytelnikowi. Często bowiem musisz przełożyć techniczny język na zrozumiałe dla czytelnika zdania.

Co to jest research?

• szukanie informacji
• weryfikowanie informacji
• interpretowanie danych
• szybkie czytanie ze zrozumieniem
• odróżnianie wiarygodnych źródeł od nierzetelnych
• tłumaczenie języka technicznego na przystępny dla czytelnika

Ile czasu zajmuje research?

Czas jest ściśle związany z umiejętnościami i doświadczeniem copywritera, a także poziomem trudności tematu i dostępnością informacji z danego tematu w internecie)

Treść właściwa

Nareszcie dotarliśmy do momentu pisania treści właściwej. Jak widzisz nie jest to lada wyzwanie, aby znaleźć się w tym właśnie miejscu. Najlepsze jest to, że to jeszcze nie koniec wyzwań dla osoby pragnącej stworzyć dobry tekst SEO.

Na etapie tworzenia treści do artykułu SEO musisz zmierzyć się z takimi zagadnieniami jak optymalne i umiejętne dobieranie słów przy jednoczesnej dbałości o poprawność gramatyczną tekstu. Oprócz tego powinieneś dbać o merytoryczny aspekt tekstu w przypadku tworzenia artykułu jak również kategorii i produktów. W Twoim tekście nie może także zabraknąć słów kluczy wplatanych w treść zarówno w odmianie jak też w bezokoliczniku.

Widzisz zatem, że nie jest to luźne pisanie tekstu w sposób zgodny jedynie  natchnieniem autora.

W pewnych sytuacjach możesz też mieć konkretne oczekiwania klienta odnośnie formy artykułu, wtedy musisz pisać zgodnie z wytycznymi. Ponadto są formy pisania tekstów SEO na zasadach storytellingu. Jest to forma opowiadania tematu jako historii, która jest nie tylko opowiedziana dla czytelników, ale także dla robotów Google.

Jeżeli potrafisz połączyć wszystkie wspomniane powyżej aspekty tworzenia treści właściwej dla tekstu SEO i ponadto jesteś w stanie pisać w ściśle określonym zakresie znaków wyczerpując przy tym temat to strona internetowa na której znajdzie się Twój artykuł ma duży potencjał na znalezienie się w wyższych pozycjach wyszukiwarek.

Podsumowując, tworzenie treści właściwej do artykułu SEO to:

• dobieranie słów
• poprawność gramatyczna
• merytoryczna treść i opisy
• uwzględnianie oczekiwań klienta w tekście
• pisanie w danym zakresie znaków
• wyczerpanie tematu
• słowa klucze w odmianie i bez
• tekst SEO na zasadach storytellingu

Ile czasu zajmuje napisanie treści właściwej? ( około 1000 – 1500 zzs/h)

Ponownie jak w pozostałych przykładach jest to zależne od wielu czynników.

Optymalizacja i formatowanie tekstu

W omawianym etapie copywriter skupia się przede wszystkim na tym aby utworzony przez niego tekst SEO spełniał wytyczne algorytmu Google Panda oraz podobnych czynników rankingowych.
Obecnie można wykorzystać narzędzia wspierane uczeniem maszynowym czy sztuczną inteligencją do tworzenia treści SEO. Aby skorzystać z takich narzędzi nie tylko trzeba poznać odpowiednie programy, ale także umiejętnie z nich korzystać, ponieważ słowa kluczowe powinny się znaleźć w odpowiednich miejscach. Ważne jest, aby treść artykułu SEO była oprócz tego unikalna i wartościowa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozbudowę treści można uzupełnić filmami oraz grafikami. Ponadto tekst powinien być przejrzysty, a w zdaniach mogą znaleźć się anchory do linkowania wewnętrznego.

Ile czasu zajmuje optymalizacja oraz formatowanie tekstu?

Od 30 min do 1,5 godziny

Korekta

Ten etap w tworzeniu artykułu SEO Cię nie ominie, chyba że klient, który zlecił Ci pisanie tekstu zatrudnia specjalnych korektorów, którzy właśnie tym się zajmują.

Korekta to nic innego niż ponowne, uważne przeczytanie tekstu i sprawdzenie go pod kątem ewentualnych błędów. W efekcie końcowym artykuł nie powinien zawierać błędów interpunkcyjnych oraz literówek.

Pamiętaj, aby tekst który zamierzasz sprawdzić pod kątem błędów najlepiej abyś czytał na świeżo, a więc na kolejny dzień po jego utworzeniu lub jeżeli nie ma takiej możliwości bo czas nagli to przynajmniej po dobrej przerwie.

Ile czasu zajmuje korekta?

30 min – 1h . Jest to zależne od długości tekstu.

Wprowadzenie poprawek lub akceptacja tekstu

Pisanie tekstu nareszcie zostało zakończone. Teraz musisz wysłać tekst klientowi i czekać na jego reakcję. Jeżeli klient zaakceptuje Twój tekst bez żadnych uwag to dobry znak – Twoja praca została zakończona. Jeżeli jednak zgłosi pewne zastrzeżenia to będziesz musiał poświęcić jeszcze trochę czasu na wprowadzenie zmian do artykułu.

Ile czasu zajmuje wprowadzenie poprawek?

Nie powinno zająć więcej niż 30 minut

Ile czasu zajmuje napisanie artykułu SEO?

Jak widzisz na powyższych wyliczeniach każdego etapu z osobna jest to dość indywidualna kwestia. Całkowity czas pisania tekstu SEO zależy nie tylko od umiejętności i doświadczenia copywritera, ale także wielu innych czynników jak choćby dostępne narzędzia, wymagania klienta, długość tekstu, branża oraz poziom trudności tematu. Dlatego powstanie gotowego artykułu SEO nie jest jednoznaczne do określenia. Można na pewno założyć, że aby stworzyć taki tekst trzeba poświęcić na jego napisanie co najmniej kilka godzin. W niektórych przypadkach może to być tydzień lub więcej tak jak wspominaliśmy na początku artykułu.

Jak oceniasz nasz artykuł?

Kliknij gwiazdki aby ocenić!

5/5 na podstawie 1 głosów

Jak na razie brak ocen! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie wpisy

Skontaktuj się z nami już teraz!

Nie zwlekaj dłużej, napisz do nas i zwiększ swoją widoczność w internecie.

  Spodobał Ci się nasz artykuł?
  Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!
  Spodobał Ci się nasz artykuł?
  Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!